Na tych stronach prezentujemy bazę wiedzy, niezbędną dla każdego profesjonalnego aplikatora. Znajdziecie tu Państwo także wskazówki aplikacji i dane techniczne materiałów.

Techniki nadruku

Flex – jest to najbardziej trwała metoda aplikacji na tekstyliach. Poliuretanowa, cienka folia dostępna w wielu kolorach. Grafiki wycinane są ploterem tnącym zgodnie z projektem przygotowanym w krzywych (grafice wektorowej). Po wybraniu ( usunięciu) niepotrzebnych, na podkładzie, czyli folii nośnek, pozostaje tylko właściwa grafika. Przyłożona do odzieży i pod naciskiem prasy i działania temperatury, (prasa termotransferowa), klej zawarty w folii aktywuje się a grafika przywiera do podłoża. Taka aplikacja jest odporna na działanie detergentów. Jeśli nie uszkodzimy wydruku mechanicznie – aplikacja jest praktycznie niezniszczalna. To jedna z najłatwiejszych w zastosowaniu i najtańszych metod znakowania. Dostępnych jest wiele kolorów folii, przeróżne efekty i rozmaite dekory >> folia flex <<

Flock – to gruba, mechata folia. Nadruku flockiem dokonuje się tak samo jak w przypadku folii flex. Flock daje miłą w dotyku aplikację, bardzo trwałą i niespieralną. Dostępne jest wiele kolorów i efektów, takich jak brokaty, kamuflaże, kolory fluorescencyjne... Bardzo ciekawe efekty daje łączenie dwóch technik termotransferowych >> flex i flock <<

Sublimacja – technika przenoszenia grafiki wydrukowanej na arkuszach przy pomocy specjalnych tuszy sublimacyjnych. Są to tusze bardzo zbliżone do wodnych atramentów (różnią się niewiele składem chemicznym). Wydruk wykonany w lustrzanym odbiciu transferowany jest z papieru sublimacyjnego na poliestrowe podłoże przy pomocy prasy termotransferowej. Aplikacje grafiki można wykonywać tylko na poliestrach, do innych podłoży, takich jak bawełna lub mieszanki bawełny i poliestrów, konieczne jest użycie odpowiednich primerów (podkładów, które absorbują farby sublimacyjne). Technika sublimacji jest bardzo trwała i tania. Aby wykonać wydruk wystarczy odpowiednio zmodyfikowana drukarka atramentowa i tusze sublimacyjne.

DTG – cyfrowy druk bezpośredni na tkaninie (Direct To Garment). Stosunkowo trwała, lecz nie łatwa w użyciu technologia. Specjalne farby przenoszone są bezpośrednio na tkaninę. Idealne do zadruku bawełny, nawet tej ciemnej – pozwala na to druk baiłego tonera. Jedynym ograniczeniem jest cena plotera w takiej technologii. DTG wymaga sporego doświadczenia, ponieważ proces nadruku składa się z kilku elementów ( przygotowanie dzianin, druk, suszenie i wgrzewanie), jednak daje satysfakcjonujące efekty szczególnie przy druku przejść tonalnych. DTG staje się alternatywą dla folii flex drukowanych tuszami solwentowymi lub lateksowymi

Sitodruk – sprawdzona technika zadruku dowolnych podłoży. Trwałość grafiki zależy od jakości użytych farb. Sprawdza się jednak tylko przy dużych nakładach, gdyż najbardziej pracochłonne jest wykonanie kliszy - wzoru do wykoniania. Gotowy wzór jest potem powielany – w tej technice można nakładać dowolną ilość kolorów. Precyzja grafiki ograniczona jest jednak gęstością sita.

Czego potrzebujemy do rozpoczęcia pracy

Prasa (prasa termotransferowa, prasa transferowa) – urządzenie do termicznego przenoszenia grafiki na tekstylne podłoża. Składa się ze stołu i płyty grzewczej, która przy pomocy opuszczana jest na materiał. Na rynku dostępne są prasy w pełni manualne – zamykanie i otwieranie jest ręczne, taka prasa posiada jedynie zegar i czujnik temperatury, prasy półautomatyczne – zamykane ręcznie lecz otwierające się samodzialnie po upływie wskazanego czasu. Są też oraz przsy w pełni automatyczne – gdzie cały proces obsługiwany jest elektronicznie.

Bardzo istatnym elementem prasy termotransferowej jest płyta grzewcza – jest to serce urządzenia. Płyta musi pozostac idealnie płaska i grzać równomiernie na całej powierzchni. Jeśli odkształca się lub wypala, powoduje odklejanie się folii termotransferowej, nieostre przenoszenie sublimacyjnych grafik lub nadpalanie delikatnych materiałów.

Ploter – podstawowe urządzenie do cięcia folii, zarówno flex i flock do termotransferów, jak i zwykłych ploterowych folii samoprzylepnych. Na rynku można znaleźć wiele tego typu urządzeń - od tanich chińskich ploterów do markowych, zdecydowanie droższych, lecz dających gwarancję gwarancję działania ploterów renomowanych firm. Tutaj kluczem do sukcesu jest precyzja – nawet mikronowe niedocięcia powodują problemy przy późniejszej obróbce materiału. Markowe urządzenia potrafią działać latami bez najmniejszych usterek – te tańsze czasami nie są w stanie działać poprawnie przez 12 miesięcy.

Akcesoria – najważniejszym jest osty nożyk do plotera. Szanujące się firmy muszą posiadać zestaw noży ploterowych (37-45° do folii flex oraz 60° do folii flock)

Poduszki pod prasę – takie poduszki ułatwiają aplikację w trudnych miejscach (kołnierzyki, guziki w koszulce polo, suwaki w bluzach). Poduszka podłożona pod materiał absorbuje wszelkie nierówności i czyni górną warstwę gładką i prostą.

Wybieraki – proste narzędzie ułatwiające wybieranie folii. Po wycięciu ploterem trzeba pozbyć się resztek folii których nie chcemy w naszej grafice. Odpowiednio wyprofilowana końcówka pozwala z łatwością zahaczyć nawet o najmniejsze elementy.

Podkładki teflonowe – zabezpieczają płytę grzewczą. Aby resztki kleju czy farby nie przedostały się na płytę i nie brudziły kolejnych koszulek sugerujemy zawsze stosować takie przekładki.

Rakla – bardzo proste narzędzie a zarazem niezastąpione. Jeśli na warstwę folii chcemy położyć folię transportową konieczne jest usunięcie powietrza z pomiędzy dwóch warstw. Tu przydaje się rakla, która dzięki idealnie gładkim krawędziom powoli nam zrobić to szybko i prosto.

Na jakie tekstylia można nanosić aplikacje termotransferowe

W zasadzie na wszystkie użytkowe tekstylia. Począwszy od najbardziej popularnej bawełny i bawełny z domieszkami, przez dzianiny i tkaniny zawierające znaczne domieszki materiałów sztucznych (bawełna z elastanem, wiskozą, nylonem) aż po całkowicie sztuczne dzianiny i tkaniny nylonowe - od twardych poliestrów aż po bardzo elastyczną lycrę. Sukces alpikacji gwarantuje jedynie poprawne dobranie materiału, na bawełnę nadaje się większość folii flex i flock, na materiały sztuczne należy zastosować specjalnie dedykowane folie flex.

Jak powinny być przygotowane tekstylia do termotransferu

Do technik termotransferowych flex i flock, nie ma szczególnych zasad przygotowywania podłoży. Należy bezwzględnie pamiątać o wstępnym wygrzaniu materiału, aby pozbawić go zaaplikowanej podczas produkcji apertury - mieszanki preparatów chemicznych, które zapobiegają niszczeniu odzieży podczas transportu, ale równie skutecznie utrudniają poprawną aplikację folii. Efektem nieodpowiedniego wygrzania np koszulek przez naniesieniem folii flex jest często odpadanie folii, nawet przed pierwszym praniem.

Techniki sublimacyjne wymagają innego opracowania. Sublimacja przeznaczona jest jedynie do podłoży poliestrowych, dlatego koszulki powinne być w całości z poliestru. Można zastosować szereg procesów umożliwiających taki nadruk ( np zastosować folię do druku sublimacyjnego - np Subliflock, lub użyć specjalnych primerów do bawełny które umożliwiają nadruk bezpośredni)

Co oznaczają zwroty HOT PEEL i COLD PEEL

To ważna informacja dla wykonawców większych ilości aplikacji. Po wgrzaniu folii wg ściśle sprecyzowanych warunków, innych dla każdego rodzaju folii, usuwamy warstwę nośną (tą, dzięki której ułożyliśmy folię flex na koszulce). Hot peel oznacza możliwość usunięcia warstwy nośnej prawie natychmiast po otwarciu prasy (z reguły po ok. 3 sekundach można już bezpiecznie uchwycić folię nośną). Cold peel oznacza usuwanie warstwy nośnej po jej ostygnięciu. Warto zauważyć że producenci nie mają jednego ogólnego standardu, często folie o transporcie ściąganym na ciepło opisywane są jako Hot peel. Stahls przyjął zasadę że folie hot peel to tylko takie folie, w których można odrywać nośnik w rzeczywistości na na gorąco - np Premium Plus, ntomiast nośniki odrywane na ciepło np Sports Film opisywane są jako cold peel

Jak uratować zepsuty nadruk - czyli płyn typu Cobra w zastosowaniu.

Często spotykamy się z zapytaniami Klientów o dostępność płynu do usuwania folii flex. O przyczynach wstrzymania dystrybucji tego płynu pisaliśmy na naszym facebooku:

Link artkułu na FB

Ale mimo wielu ograniczeń, rozsądni użytkownicy wciaż magą stosować ten płyn. Dawna Cobra to po prostu płyn dichlorometan (chloerk metylenu), który można dostać w niskich cenach w specjalistycznych centralach zaopatrzenia chemicznego. Użytkowanie płynu do usuwanie flexa jest stosunkowo niebezpieczne, dlatego polecamy zachowanie szczególnej ostrożności. Zasadę działania płynu można zobaczyć na poniższym filmie instruktażowym firmy Stahls: